Víno a zdraví
Vliv vína na zdraví je zkoumán již po tisíce let, ale teprve moderní biochemické metody umožnily objektivní výzkum a potvrzení či vyvrácení zažitých předsudků.
Vína klasického typu obsahují kolem 600 látek, které jsou nezbytné pro fungování lidského organismu, případně různým způsobem ovlivňují činnost orgánů. Jsou to především voda, alkohol (ethanol), cukr (glukóza), kyseliny (jablečná, mléčná, vinná), rostlinná barviva (flavonoidy, antokyany, xantofyl), vitamíny (E), enzymy (superoxid dismutázy, kataláza), minerální látky (K, Mg, Ca) a polyfenoly či jiné fenolické látky (resveratrol, katechin, quercetin).
Lidstvo poznalo blahodáné účinky vína velmi záhy. Staří Egypťané a Sumerové je používali jako základ léků již dva tisíce let př.n.l. O něco později kolem roku 450 př.n.l., doporučoval slavný řecký lékař Hippokrates víno jako dezinfekční prostředek a základní součást jídelníčku. O šest set let později si nejuznávanější lékař říše Římské, Galén, tříbil svůj um na zraněných gladiátorech a zjistil, že víno je nejlepší dezinfekcí na jejich hrůzné rány. Je třeba připomenout, že destilace ještě nebyla vynalezena a tehdejší lékaři neměli k dispozici čistý alkohol. Moderní výzkumy ale s jistotou prokázaly, že víno je vlastně lepší dezinfekce než lihoviny a že obsahuje antibakterialní látky, které v lihovinách nejsou. To je třeba mít na paměti i nyní, při cestách do částí světa, kde není bezpečné pít vodu.
Názor, že víno je lék, sdílí i židovský talmud. " Víno jest přední mezi všemi léky, " praví se v něm, " a tam kde chybí, lék stává se nutným. " Islám, který dal v raném středověku světu mnoho vynikajících lékařů, také užíval víno k medicínským účelům, ale zakazuje jeho pití a připouští pouze zevní použití.
Ochutnejte naše bílá luxusní vína.